Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

- Yayınlanan: 15 June 2016
Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

* Bu bölümdeki bilgiler tamamen hasta bilgilendirme amaçlıdır. Tedaviyi yönlendirmek veya tanı amacı taşımamaktadır.

 

 

Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik süreçlerinde bebeğin gelişimi açısından ilk üç aylık dönemde diş tedavisinden kaçınılması gerekir. Bunların tedavisi ikinci trimesterde yapılmalıdır. Hamileliğin son trimesteri de bu konuda biraz hassas bir süreçtir. Aciliyet gerektirmeyen diş tedavilerinin doğum sonrasına bırakılması daha uygun olur. Dişlerde ve diş etinde gelişen enfeksiyon gibi acil durumlarda, bebeğin durumu göz önüne alınmalıdır. Gerektiği takdirde doktorun tavsiyesiyle diş tedavisi uygulanmalıdır.

Hamilelik döneminde diş tedavilerinde anestezi uygulanabilir mi?

Bu hassas süreçte çoğu ilaçların kontrollü kullanılması ya da kullanılmaması gerektiği bilinmektedir. Ancak diş tedavisinde kullanılan lokal anesteziklerin hamileler üzerinde olumsuz bir etkisi belirlenmemiştir. Doktorun uygun görmesi halinde bunlar diş tedavisi sırasında kullanılabilir.

Hamilelikte diş tedavisi dönemsel olarak nasıl uygulanabilir?

0-3 aylık dönem: Hamilelikte bu süreç en hassas dönem olarak kabul edilir. Bebeğin organlarının oluşumu gerçekleştiğinden, kontrolsüz olarak herhangi bir tedavi uygulanmamalıdır. Anne adayında ağrıya sebep olan ve müdahale edilmediğinde bebeğin ve anne adayının zarar görebileceği durumlarda diş doktoruna danışılmasında fayda vardır.

3-6 aylık dönem: Bu süreçte doğum sonrasında ertelenemeyecek olan diş tedavileri, diş çekimleri, dolgu ve kanal tedavileri doktorun uygun görmesiyle yapılabilir. Bu süreç hamilelikteki diş tedavileri için en uygun dönem olarak kabul edilir.

6-9 aylık dönem: Hamileliğin son üç ayında bebeğin anne karnında büyümesi ve doğum yaklaşmış olması nedeniyle,  aciliyet gerektirmeyen diş tedavileri dışındakiler yapılmamalıdır.  Aynı ilk üç ayda olduğu gibi dikkatli davranılmasında fayda vardır.

Hamilelik döneminde röntgen çekilebilir mi?

Bu süreçte hamilelerde zorunlu olmadıkça röntgen çekimi yapılmamalıdır. Eğer çekilmesi zorunlu bir durum varsa, ağız içinde 1-2 röntgen çekimi yapılabilir. Ancak gebelerin bundan olumsuz şekilde etkilenmemesi için, mutlaka kurşun önlük giydirilmesinde fayda vardır. Diş röntgenlerinde az miktarda radyasyon kullanılsa da, karın bölgesine uzak çekim yapılsa da, kurşun önlük olmadan çekim yapılmamalıdır. Günümüzde geliştirilen tekniklerle diş röntgeni sırasında alınan radyasyon oranı oldukça azaltılmıştır. Bu oran anne adayının dışarıdan aldığı radyasyon oranından bile azdır. Ancak yine de tedbirli davranarak, röntgen çekimi sırasında anne adayının kurşun önlük giymesi ihmal edilmemelidir.

Hamilelikte diş tedavisi için ilaç kullanımı

Hamilelik süresince alınacak her türlü ilaçta, anne adayının doktorunun bilgisi olmalı ve önerileri dinlenmelidir. Diş tedavilerinde kullanılan antibiyotiklerden özellikle penisilin türevlerinin bebek açısından bir zararı bulunmamaktadır. Ancak tetrasiklin grubu antibiyotiklerde tetrasiklin renklenmesi adı verilen ve geri dönüşü olamayan renklenmeler meydana gelebilir. Diğerlerinde böyle bir etki tespit edilmemiştir.

Anne adayı bebeğinin sağlıklı dişlere sahip olmasında etkendir

Gebelik döneminde düşük ağırlıklı bebek doğurma ihtimali diş ve diş eti hastalıklarının etkisiyle 7 kat daha artış gösterebilir. Bu yüzden anne adaylarının ağız bakımına ve iyi beslenmeye özen göstermesi gerekir.