Hamilelik döneminin ağız ve diş sağlığına etkisi nedir?

- Yayınlanan: 15 June 2016
Hamilelik döneminin ağız ve diş sağlığına etkisi nedir?

Hamilelik döneminin ağız ve diş sağlığına etkisi nedir?

Hamilelik döneminde hormonların seviyesinde olan farklılık nedeniyle tükürük salgısında olan asit miktarı artmakta ve dişler daha fazla çürükle karşı karşıya gelmektedir. Anne adayının ağız bakımına dikkat etmemesi halinde diş ve diş eti sorunlarında artış meydana gelir. Diş fırçalamanın ihmal edilmesi durumunda, diş ve diş etinde bakteri birikimi artmakta, diş etinde şişlik, kızarıklık ve kanama gibi etkiler meydana gelmektedir.

Hamilelik döneminde gingivitis

Bu hamilelik gingivitisi olarak tanımlanan bir sorundur. Diş etinde kızarıklık, şişlik, kanama ve hassaslık vardır. Rahatsızlık genellikle gebeliğin ikinci ayında başlayarak, sekizinci ayında en üst seviyede yaşanır. Gebelik planı yapan kadınların öncesinde bir diş doktoruna giderek, olabilecek diş ve diş eti sorunlarını tedavi ettirmeleri gerekir. İyi bir ağız bakımı olmayan ve diş etinde iltihap bulunan gebelerin diş etinde hamilelik tümörü gelişmesi söz konusu olur.

Hamilelik tümörü

Bu diş etinde olan iltihaba bağlı olarak gelişmiş diş eti büyümesidir. Doğumdan sonra kendiliğinden geçme eğilimi bulunmaktadır. Fakat çiğnemede, diş fırçalama sırasında güçlük ve aşırı oranda ağrı gibi etkileri olduğunda, gebe kadınların diş doktoru tarafından kontrol edilmesi gerekir. Bu şekilde rahatsızlık veren sorunlar kontrol altına alınabilir.